Hírek: Aktualitások

A Kormány új Babakötvénnyel támogatja a gyermekek jövőjéről való gondoskodást (2013-10-19)

A Kormány új Babakötvénnyel támogatja a gyermekek jövőjéről való gondoskodást A Kormány beterjesztette az Országgyűlésnek a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló törvény módosító javaslatát, amely arra ösztönzi a szülőket, hogy nyissanak Start-számlát és vegyenek Babakötvényt a minden újszülöttnek járó 42 500 forintos állami tám

A Kormány beterjesztette az Országgyűlésnek a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló törvény módosító javaslatát, amely arra ösztönzi a szülőket, hogy nyissanak Start-számlát és vegyenek Babakötvényt a minden újszülöttnek járó 42 500 forintos állami támogatásból. A Babakötvény az infláció feletti kamatprémiummal biztos és vonzó befektetési lehetőséget kínál a szülők számára.

A Kormány kiemelt fontosságúnak tartja az öngondoskodást, ezen belül a gyermekek jövőjéről való gondoskodást, ezért továbbra is támogatni kívánja a fiatalokat és ösztönözni a szülőket, hogy gyermekük jövőjéről már születésüktől fogva gondoskodjanak hosszú távú megtakarítás formájában. A Kormány e cél egyik fontos eszközének tekinti a Babakötvényt, amelyet két lépcsőben újít meg. Elsőként 2012 októberében szorosan összekapcsolta az állampapír-vásárlásokkal a konstrukciót, így az az állam által garantált, biztos befektetési formát öltött. A most sorra kerülő második lépésben pedig egyfelől a Start-számla kezelését egyszerűbbé tevő, legalább a gyermek 18. születésnapjáig kamatozó, 19 éves futamidejű állampapírral, a megújult Babakötvénnyel köti össze a Start-számlát. Másfelől pedig kamatjellegű ösztönző elemet épít a konstrukcióba annak érdekében, hogy a szülők aktív szerepvállalását ösztönözze a gyermekük jövőjéről való gondoskodásban.

A konstrukció létezése óta több mint 700 000 gyermek részére írta jóvá az állam a kezdő 42 500 forint állami támogatást a Kincstár által vezetett letéti számlákon. Ezek a számlák gyakorlatilag passzív nyilvántartási számlák, amelyekre befizetés nem érkezhet, sokszor meg is feledkeznek a szülők a létezéséről. Amennyiben a szülő a Start-számlát megnyitja gyermekének, befizetéseket valósíthat meg a számlára, amelyek 10%-ának megfelelő összeget, legfeljebb évi 6000 forintot pedig az állam támogatásként jóváír a számlán. A gyermek életkezdését így a letéti számla esetén elérhetőnél lényegesen magasabb pénzösszeg segíti 18. születésnapja betöltését követően.

A szülők nagy része sajnos nem fordít figyelmet erre a lehetőségre: a letéti számlák száma meghaladja az 500 000 darabot, vagyis a szülők túlnyomó többsége nem él a Start-számlanyitás adta lehetőségekkel. A Kormány – felismerve ezt a problémát – a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló törvény módosítását benyújtotta az Országgyűléshez, amellyel a korábbinál több szempontból is méltányosabb konstrukciót teremtene.

Egyrészt a Start-számlán elhelyezett követelés automatikusan az új, 19 éves futamidejű, mindenkire nézve egységes kamatot fizető Babakötvénybe fektetődik be, vagyis az ott elérhető hozamot nem befolyásolja a szülő azon döntése, hogy kedvezőbb vagy kevésbé kedvező kamatozású állampapírt választ. A kamatok automatikus jóváírása pedig azt is szolgálja, hogy ne kerülhessenek hátrányba azon gyermekek, akiknek szülei megfeledkeznek a kamatok újrabefektetéséről.

Másrészt megkülönbözteti a hozam tekintetében a letéti számlákat azon Start-számláktól, amelyeket a gyermekük jövőjéről gondoskodó szülők nyitnak, és az átvezetett állami támogatás mellett esetleg további befizetésekkel élnek. Az előbbi, kincstári letéti Start-számlák a törvényjavaslat szerint ezentúl a mindenkori inflációval megegyező kamatot, míg utóbbiak az inflációt meghaladóan az állampapír kibocsátási tájékoztatójában szereplő kamatprémiumot is fizetnek. Így több szempontból kedvezőbb befektetési alternatívát jelent az új Babakötvényben megtakarítani a 18. évüket be nem töltött gyermekek számára, azoknak a szülőknek is, akik ezt eddig nem tették meg.

A Babakötvényről részleteket a Magyar Államkincstár és az Államadósság Kezelő Központ weboldalán találhat.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)

Forrás: Kormányzati Portál

A tartalom megosztása

További hírek A kategória további hírei

« Vissza az előző oldalra